Paintings from Sunset Series by Spence Munsinger, Color Field + Blank White Canvas + Realism + Contemporary Abstract Art, original paintings for sale

"You have to have an idea of what you are going to do, but it should be a vague idea..."
― Pablo Picasso

Pricing

studio process by Spence Munsinger

No, it’s not made up out of a number picked out of the ether.

Canvases are priced counting costs in materials, tools and space, and my time in producing the painting on the canvas.

    Materials include:

  • brushes, average cost is $21. I use up perhaps 17 per year, right now, most of them small “0” and “2” flats for signing and fine line work.
  • pastels. These break. Apparently they break no matter how they are treated… Open stock is $3.50 per stick. A painting uses perhaps 1/10 stick, a light sketch and some shading to rough it in.
  • stretched canvas. Cost is approx. $16 for 12″x16″, $22 for 24″x30″.
  • acrylic medium. This is used to thin and to create the isolation layer.
  • canvas primer.
  • archival varnish. This is used on both oil and acrylic paintings as a final protection. It is removable by a professional restorer with no damage to the painting underneath.
  • airbrush and hoses, filters, fittings and compressor
  • lighting
  • airbrush paints
  • photographic equipment for making videos, for documenting process, for capturing images to use in painting and for making fine art print files of paintings. This is the largest single cost for equipment. I use a Canon 5D Mk III and Zeiss and Canon L series lenses.
  • website hosting
  • software and tools for cataloging images and producing video and printable digital images
  • computers and monitors
  • color balancing USB tool and software
  • acrylic paints. I buy these in both large tubes and 16oz tubs. The cost of 16oz of paint runs from $26 to $53 per tub, depending on the color and the cost of the raw materials in the pigment. Each painting has consumed 1-1/2 to 2-1/2 tubs of paint.
  • shaped painting knives. These run from $8 to $14 each. They wear out and they break, but they do this a lot less than brushes do. However, these are my primary painting tool right now, so they are added to and replaced regularly.
  • Master brush cleaner. Rocks. Costs $32 per 24oz tub, which lasts a couple of years.
  • paper towels. These are recycled, but each painting uses about a roll. I’ve not discovered any way around this.
  • terry cloth towels. Lots of these. I wash them, and use them until they are too ful of paint to absorb any more paint and water from the tools.
    Print costs are:

  • file to printer
  • size and material specified and order placed and paid for
  • printing costs, including proof if needed, paper and ink and printer’s time
  • getting the print, whether by coming by the printshop or by receiving a shipped final produict
  • qualifying the print as acceptable for sale
  • packing or repacking the print for shipment
  • shipping, including cost of shipping and address and dropping at shipper
  • web shop and maintenance costs

studio process by Spence Munsinger